Anasayfa / Haberler

GENÇLER BİZİM IŞIĞIMIZ

GENÇLER BİZİM IŞIĞIMIZ

Ulusal Gençlik Parlamentosu, Türkiye genelinde gerçekleştirmeyi hedeflediği “Genç Dostu Adaylar Genç Dostu Kentler” kampanyası tüm hızıyla devam ediyor. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde belediye başkan adayı olan kişilerin imzalamış olduğu “iyi niyet sözleşmeleri” adayların belediye başkanı seçilmesi neticesinde proje hız kazandı. Bu kampanya kapsamında kentlerde yaşayan gençlerin ihtiyaç ve önceliklerinin planlanması, yerel yönetim bütçeleri ile planları oluşturulurken genç nesillerin bakış açısı o plan ve bütçelere yansıtılması amaçlanıyor. Kampanya kapsamında yerel yönetimlerde yapılan çalışmalar ile siyasi parti ayrımı gözetmeksizin 55 il, 91 İlçede 240 Belediye Başkan Adayı ile “iyi niyet sözleşmesi” imzalanmış ve genç dostu kentlerin oluşturulması için bir adım atılmıştır.30 Mart Yerel Seçimlerinin sonuçlarına göre ise 20 İl, 9 Büyükşehir, 40 İlçede 69 Belediye Başkanı ile “Genç Dostu Kent” çalışması gerçekleştirilecektir. Bu çalışmalar çerçevesinde örnek bir Genç Dostu Kent Modeli oluşturulacaktır.

Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan’ın da desteklediği ve iyi niyet sözleşmesiyle kampanya dahilindeki 40 ilçeden biri olan Çal ilçesi koordinasyon toplantısında Çal Belediyesi’ni temsil eden temsil eden Almes Söylemez, 6-8 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirdikleri Ulusal Gençlik Parlamentosu (UGP) Koordinasyon Toplantısından ilçe için verimli sonuçlar aldıklarını belirtti. Söylemez; “2 farklı temada paralel atölyeler düzenledik. Genç Dostu Kentler teması altında ‘Yaşam Koşulları’, ‘Sosyal Hayat’, ‘İstihdam’, ‘Eğitim’ ve ‘Katılım’ konularını irdelerdi. İkinci adım olan Gençlik Katılımı temalı paralel atölyelerde ‘Siyasete Katılım’ ve ‘Ekonomiye Katılım’ konularını çalıştık. Genç Dostu Kentler temasında amacımız konuya olan yaklaşımların derinlemesine incelenmesini sağlamak, gençlerin siyasete katılımı ve ekonomiye katılımında mevcut sorunlara dikkat çekmekti. Bu aşamada atölyelere 65 kentten katılan toplam 130 katılımcıdan konuyla alakalı görüşler alındı. Ulusal Gençlik Parlamentosunu bu aşamada 65 kentten toplam 130 katılımcının konuyla ilgili görüşleri alındı. ‘’ Ulusal Gençlik Parlamentosunu Türkiye gençliğini farklı renkleriyle aynı resimde birleştirip gençlerin katılımı,gönüllüğü amacını taşıyan en şeffaf resimdir ve bu resimde Çal Belediyesini temsil etmek beni çok mutlu ediyor. Genç Dostu Belediye Başkanımız Fethi Akcan başta olmak üzere tüm Ulusal Gençlik Parlamentosu ile Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği ailesine çok teşekkür ederim” dedi.

Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, sadece başkan olduğu dönemde değil hayatının her alanında gençlere yer vermek istediğini belirterek; “Gençler bizim gelecek ışığımız. Onlardan çok şey bekliyoruz. Gençler hem sosyal hem de kültürel alanda çok aktifler. Gençler ülkemizi daha ilerilere taşıyacak yegane bireylerdir. Gençlik Türkiye’nin tam merkezidir. Benim nazarımda bu toplantıya katılan gençlik, kökü mazide olan, gözü istikbalde gençliktir. İstanbul’da toplanan gençlik tarihini çok iyi bilen, çok seven, devraldığı mirasın omuzlarındaki yükünün farkında olan bir gençliktir. Bu gençlik kavganın, çatışmanın değil, dayanışmanın kucaklaşmanın tarafında bir gençliktir. Çal Belediyemizi İstanbul’daki toplantıda temsil eden Almes kardeşime çok teşekkür ediyorum” dedi.

Nikah

Facebook

 

Haberi Paylaşmak İçin
Sosyal Ağlardan Birini
Seçiniz.